לחץ להדפסהלחץ להדפסהprint

בִּתי מבלה בליל שבת מחוץ לבית עם חברות

שאלה: 
בִּתי (בת ה- 13) יוצאת בליל שבת מיד אחרי הסעודה לפגוש חברות וחוזרת בשעות הקטנות של הלילה. אנחנו – ההורים – סבורים שזה לא מתאים לבת לבלות בלילה מאוחר ובמיוחד בליל שבת, אבל היא טוענת שכך נוהגות כל החברות שלה. האם נכון שנלחץ עליה שתישאר בבית בניגוד לנורמה המקובלת בין החברות?

תשובה:
זוהי אכן דילמה קשה להורים. מצד אחד, כמו כל הורה, אתם מעוניינים שילדיכם ייטלו חלק בפעילות חברתית. להיות מקובל בחברה ולחוש תחושת שייכות חשובים מאוד לבני נוער. המפגשים ביום בליל שבת הם לעתים קרובות המפגש העיקרי של השבוע.

מצד שני, כמו הורים רבים, אתם מרגישים שישנה בעיה במסגרת החברתית הזו. הורים מרגישים שמפגשים אלו איבדו כל פרופורציה, כשילדים בורחים משולחן השבת כדי להיפגש עם חבריהם, עם או בלי השגחת מבוגרים, ולעתים נשארים בחוץ עד 1 או 2 לפנות בוקר.

השאלה הראשונה שעליכם לשאול את עצמכם היא, כמה השפעה יש לכם על בתכם על מנת להגיע להבנה בנוגע למפגשים ביום שישי בלילה? האם בתכם מקשיבה לכם כשאתם מבקשים ממנה להישאר בבית או לחזור בזמן? האם היא מתחשבת בדעתכם ומקבלת את רצונכם בעניינים שנוגעים אליה? האם חשוב לה לרצות אתכם? האם היא מעריכה את ערכיכם? אם התשובה לשאלות אלו היא "כן", אז לא יהיה מסובך להגיע איתה להבנה לגבי כמות המפגשים ואורכם בליל שבת. אם מערכת היחסים שלכם קרובה ועמוקה דיה, היא תתחשב ברצינות בדאגותיכם ובקשותיכם. סביר להניח שהיא גם תיהנה משהייה בקרב המשפחה בשבת.

הרגשתכם שישנה בעיה במפגשים חברתיים עמוק לתוך הלילה צריכה להוביל אתכם לסמוך על האינטואיציה שלכם, להתערב ולהעניק לבתכם הכוונה. היא עדיין בגיל שהיא זקוקה להכוונות אלו, זקוקה להגבלת הזמן מחוץ לבית, צריכה שידאגו שתהיה השגחה הולמת ושהפעילות החברתית מתאימה לגילה בכלל ולשבת בפרט. אתם תרצו לדעת מי הם חבריה ולהעניק לבתכם הרגשה שחבריה תמיד רצויים בביתכם. ילדים שהוריהם מעורבים בחייהם ובקבלת ההחלטות, לרוב מרגישים נאהבים יותר ושהוריהם דואגים להם יותר מילדים שניתן להם החופש בכל החלטותיהם. ייתכן שהם יתלוננו מעת לעת, אבל אין ספק שהם שמחים שהוריהם דואגים להם ושומרים עליהם.

אם אתם צופים התנגדות מבתכם, שתיאלצו לבסוף לוותר, או שהיא תתגנב מהבית בלי רשותכם, אזי צריך לשקול את נושא המפגשים בלילות שבת בהקשר רחב יותר. במצב כזה תצטרכו לפעול מחוץ לשאלת "לילות שבת" ולהתמקד בחיזוק מערכת היחסים והחזרתה למקום הנכון, שבו יהיה טבעי עבורה לכבד את דעתכם ורצונכם. לגבי מערכת יחסים מהסוג הזה, קל יותר להגיע לעמק השווה, הן בנושאים כגון לילות שבת והן בנושאים רלוונטיים אחרים בהם תרצו שקולכם יישמע.

שושנה היימן, מנכ"ל לייף סנטר המרכז להורות מקושרת, מנהלת בי"ס להורות מקושרת במכון לנדר, מרצה ומנהלת סדנאות בכל רחבי ישראל. למידע נוסף, צלצלו 1599-550-777 או 0528-405568, או במייל 

עוד בנושא בלב אבות:

שוטטות בליל שבת