לחץ להדפסהלחץ להדפסהprint

גירושין מהווים משבר בחיי המשפחה ומובילים לתחושת חוסר יציבות וערעור העולם המוכר והיציב. תהליך זה קורה במקביל לתהליך התפתחותי חשוב ביותר של המתבגר – פרידה ובניית זהות עצמאית. ההתבגרות כרוכה בתנודות בין השתחררות פסיכולוגית מההורים לצורך בניית עצמאות לבין נסיגה לתלות וילדותיות. תנודות אלו מאפשרות במשך הזמן לבנות את הזהות העצמאית ומקומו בעולם. המתבגר זקוק לבית כבסיס בטוח על מנת להעיז להשתחרר. ההורים נדרשים בשלב זה להיות יציבים, בטוחים, מכוונים ומתווים גבולות.

עם זאת, לרוב, עסוקים ההורים המתגרשים בתהליך הקשה אותו הם עוברים. הם הופכים להיות מרוכזים בעצמם, עושים שינויים בחייהם ואינם פנויים וקשובים דים לילדיהם. פעמים הגירושין מאיצים תהליכי היפרדות ולעיתים הם משתקים.

התגובות לגירושין בשנה הראשונה מקבילים לתהליכי עיבוד אבל:

 1. הכחשה– הנער מתקשה לקבל את המציאות ולרוב מכחיש את רגשותיו.
 2. אשמה – פעמים רבות הילדים מאשימים את עצמם בגירושין. ההורים רבים "בגללם" ובכך הם רואים עצמם אשמים.
 3. כעס – החוויה הרגשית העיקרית היא של אובדן, ופעמים רבות היא של אובדן האהבה. ההורים בחרו בדרך, שעל פי תפיסת המתבגר, איננה מתחשבת בצרכיו ורצונותיו. הוא חושש מלאבד את ההורה, וכועס עליו מפני שהוא מעמיד אותו בסיטואציה כה בלתי אפשרית.
 4. ייאוש – כאשר המתבגר מבין את משמעות הגירושין לעומק, הוא נוטה להיכנס לדיכאון ורמת תפקודו נפגעת. בשלב זה הוא מעבד את החוויה.
 5. השלמה – בשלב ההשלמה המתבגר בונה לעצמו את חייו, ופעמים רבות מתרחק מההורים כתגובה מואצת לגיל ההתבגרות. פעמים המתבגר משלים עם הסיטואציה ומנסה להשתלב בניסיון המשפחתי לייצב את החיים.

בעיות שכיחות אצל מתבגרים בתהליך הגירושין

 1. המתבגר באופן טבעי בודק את גבולות האוטונומיה שלו לעומת סמכות ההורים. הגירושין מעצימים את הבדיקה. ההורים השחוקים מתהליך הגירושין ועייפים פיזית ונפשית, מתקשים לשים את הגבולות הנדרשים. כמו כן פעמים רבות הם חשים רגשות אשם ומנסים לפצות את המתבגר על ידי וויתור על עקרונות משמעותיים. פעמים ההורה חושש שהמתבגר יעדיף את ההורה האחר ויוותר עליו. המתבגר חווה זאת פעמים רבות כוויתור עליו.
 2. המתבגר פועל כמי שמנסה "להעיר" את ההורה מהתעסקותו העצמית. ההורה העסוק בתהליכי העיבוד שלו, אינו משגיח על הילד כנדרש והדבר נותן לו פתח להתנסויות אסורות.
 3. בגיל ההתבגרות ההורה נמצא תחת זכוכית מגדלת של ביקורתיות. כשההורים מתגרשים, הביקורתיות מתעצמת וקיים תיעול של כעס דרך הביקורתיות. ההורה נתפס כמי שנכשל בשמירה על הבית.
 4. כתוצאה מהגירושין נפגע המצב הכלכלי, והדבר גורם ללחצים אצל המתבגרים המעוניינים לשמור על רמת חיים גבוהה יותר. לעיתים נדרש מעבר לבית קטן יותר והמרחב של המתבגר מצטמצם. הוא מוצא עצמו משקיע יותר ביחסים החברתיים. ופעמים נמנע , בגלל בושה, להביא חברים איליו הביתה.
 5. עקב מרכזיותה של הפעילות החברתית בחיי המתבגר, הוא מתקשה לוותר עליה עבור הסדרי הראייה. המתבגר נמצא בקונפליקט בין הרצון לפגוש את ההורה ולא לפגוע בו לבין רצונו לנהל חיים חברתיים תקינים. פעמים ההורים מתעקשים שלא להתגמש בנושא זכויות הביקור, אך באופן זה פוגעים במתבגר ויוצרים חיכוכים רבים. חשוב לאפשר למתבגר להשפיע על מסגרת הביקורים המתאימה לו.
 6. הצורך למכור את הבית ולעבור להתגורר ביישוב אחר, גורם למצב דחק אצל המתבגר. הוא מתקשה לעזוב את חבריו המהווים עבורו קבוצת תמיכה ומתקשה להיקלט חברתית במקום חדש.

ההורה הנמצא במצב משברי, נתפס על ידי המתבגר כאדם חלש הזקוק לעזרה ותמיכה. דבר זה עלול לגרום להיפוך תפקידים. המתבגר עלול לקחת על עצמו אחריות על המצב בבית, דבר אשר יכביד על התפתחותו.

לעיתים ההורה מוצא במתבגר אוזן קשבת ומעמיס עליו את קשייו בתהליך ההתמודדות ובניית הבית מחדש. במצבים אילו המתבגר מתקשה לבקש עבור עצמו סיוע שמא הוא יכביד על ההורה.

כחלק מתהליך ההתבגרות, המיניות נעשית מודעת יותר ופעמים רבות המתבגר מתנסה בקשרים זוגיים. חשיפה לחיפוש ההורה אחר זוגיות שנייה, עלולה להוביל את המתבגר למתירנות מינית כחלק מהעוררות המינית, בעקבות החשיפה. לעיתים המתבגר יבחר בדרך הפוכה, ויבטא חוסר אימון בקשרים זוגיים, דבר אשר יחבל בהתפתחותו.

ומה תפקידינו כהורים?

להישאר הורים!!!

אומנם המצב המעורער גורם לשינויים במבנה המשפחה ושוחק מבחינת הכוחות, אולם ההורה צריך לזכור כי הצורך הבסיסי של המתבגר ,הינו קשר תומך, קשוב, מכוון ושומר ,מצד ההורה.

למרות עצמאותו של המתבגר ,אין להתבלבל . ככל שההורה יתפקד כהורה, יתעניין במצבו הלימודי, החברתי והנפשי, תמנע הידרדרות אשר עלולה לסכן את המתבגר.

לחלק מהמתבגרים חסרים מעצורים פנימיים ויכולת שיפוט עצמאית ולכן המסגרת המכוונת כ"כ קריטית.

הסיכוי שהמתבגר יתגבר על משבר הגירושין,עולה ככל שהוא חווה את המסגרת ההורית כמכילה ומחזיקה.

בבליוגרפיה: 1. אילון,ע.(1983) איזון עדין-התמודדות במצבי לחץ ומשפחה, ספרית הפועלים.

2. זיידמן,ס. להתגרש ולהישאר חברים.

טל-לי אביב כהן, פסיכולוגית חינוכית וקלינית, מטפלת משפחתית