לחץ להדפסהלחץ להדפסהprint

קריקטורה של ילדה עם חרדת בחינות - בלאק אאוט

שאלה: הבן שלי – בן 14 – מבריק, אך נתקף בחרדת בחינות קשה – פשוט "בלק אאוט" – ותמיד נכשל. כיצד ניתן להתגבר על בעיה זו?

תשובה:

תופעת חרדת הבחינות מוכרת לרבים. יש לדעת כי כדי להצליח במשימה, דרושה מידת מה של חרדה, אחרת נהיה אדישים ולא נשתדל להצליח. עם זאת חרדה רבה מידי, משבשת את התפקוד עד מקרה קיצוני כמו שתיארת. החרדה נובעת מכך שהאדם נותן משמעות רבה לתוצאות תפקודו ב"מבחן". בהרגשתו הוא נבחן על כלל תפקודו ואישיותו ולא רק על המבחן הספציפי.

לעיתים החרדה מתחילה לפני זמן המבחן עצמו, לילה קודם, באותו בוקר, סמוך למבחן או בזמן המבחן עצמו.

יכולים להיות ביטויים שונים לחרדה. יש מי שיפתח תגובות סומטיות או גופניות, כהזעת יתר, בחילה, שלשול, כאב בטן וכדו'. לעומתו, יהיה מי שירגיש שאינו יכול להתרכז, שאינו זוכר כלום, שאיננו מבין את השאלה וכדו'. אחר פשוט יבכה מרוב לחץ או יפחד נורא, בזמן שאדם אחר ידמיין את תוצאות "כשלונו" ועוד. כפי שאנו רואים יש סגנונות תגובה שונים.

פרופ' מולי להד קרא ל-6 הסגנונות הקיימים "גשר מאחד" שהם ר"ת של ששת הסגנונות; גופני, שכלי, רגשי, מערכת אמונות, חברתי ודמיוני. מכאן אנו רואים שאותה תחושת חרדה יכולה להתבטא בסגנונות שונים ובתופעות שונות. זיהוי מה אני מרגיש/עושה בזמן החרדה יכול גם לעזור לי לדעת איך להרגיע את עצמי. אדם שחרדתו מתבטאת בתגובה גופנית, רצוי לבדוק האם תרגילים גופניים מתאימים מסייעים להרגעה, כגון: מתיחה, אכילה… בעוד שאדם שסגנונו "שכלי" יעזור לו לחפש דרכים חשיבתיות-קוגנטיביות "להרגיע את עצמו", כגון: דיבור פנימי, דוגמת "את החומר הזה אני יודע, אני מכיר את הנוסחה…", וכך בכל סגנון.

כל הרגעה רגשית טובה, אך אינה מספקת. כאשר מדובר בחרדת בחינות יש לוודא שקיימים גם הרגלי למידה נכונים. שקיים ידע איך ללמוד למבחן, איך לסכם ואיך לזכור וכד'.

מי שמתקשה להתגבר על חרדה, גם לאחר שניסה להגדיר לעצמו מה אפיון החרדה ומה יעזור לו, יכול לפנות לעזרה. במקומות רבים יועצת ביה"ס מארגנת קבוצת תלמידים לעבוד על החרדה ולשפר את התפקוד. אפשר גם לפנות לטיפול פסיכולוגי ממוקד ולא ארוך. ישנם סוגי טיפול שונים. אך תמיד צריך שיהיה דגש שיכלול הן זיהוי סגנון החרדה ודרכי הרגעה עצמית לצד חיזוק הכרת התלמיד את דרכי הלמידה שלו. שילוב של הרגעה ולמידה יאפשר לרוב שיפור משמעותי בתפקוד וסילוק חרדת הבחינות. טיפול נכון בחרדה יאפשר תפקוד נכון יותר בתחומי חיים רבים. כי חרדת בחינות אינה קשורה רק למבחנים, אלא לכל סיטואציה שהאדם תופס כמוערכת/ מבוקרת/ נשפטת על ידי אחרים. בהצלחה בבחינות ובחיים!

דורית שילוח פסיכולוגית חינוכית בכירה