הקרבה – "וְנֶפֶשׁ כִּי תַקְרִיב" (ויקרא ב,א) – האם אנשים בדור שלנו פחות מוכנים להקריב למען דברים שהם מאמינים בהם מאשר בעבר? למה? מה תהיו מוכנים להקריב למען דבר שאתם מאמינים בו – כסף? מקום מגורים? נוחות? למען מה תהיו מוכנים להקריב את החיים – שום דבר/המדינה/בן משפחה/חבר/משהו שאתה מאמין בו?

מעילה – "נֶפֶשׁ כִּי תִמְעֹל מַעַל" (ה,טו) – אתה מאוד ממהר לתור לרופא ולא מוצא אף חניה אלא בחנייה פרטית או של נכים. מה תעשה? האם לדעתכם יש מקום לעשות טלפונים/צילומים/נסיעות ברכב על חשבון העבודה? חבר נתן לכם חפץ בהשאלה, וחבר אחר מבקש לשאול אותו מִכֶּם לזמן קצר. תתנו לו? אם אתם מאוד זקוקים לאיזה חפץ ובדיוק נתקלתם באחד כזה של חבר טוב אך הוא לא נמצא בסביבה כך שאי אפשר לבקש את רשותו, האם תשתמשו? מה דעתכם לגבי הורדות של תוכנות/שירים/סרטים מן האינטרנט?

כשרות – "וְכָל דָּם לֹא תֹאכֵלוּ" (ג,יז) – מה דעתכם על כשרות ה'מהדרין' לעומת הכשרות הרגילה? ומה לגבי כשרות שמעניקים כל מיני גופים פרטיים? (בד"צים למיניהם). נקלעת ביום חם למרכז תל-אביב, האם תיכנס למסעדה שאין לה תעודת כשרות כי היא פתוחה בשבת ותקנה פחית קולה להרוות את צמאונך? ולסיום בכיוון אחר לגמרי – למה אנשים מקפידים על מה שהם מכניסים לפה יותר מאשר על מה שהם מוציאים מן הפה?

 

הרב יוני לביא, רב אולפנת אמי"ת להבה בקדומים ואולפנית ישורון בפ"ת, מנהל מוקד חברים מקשיבים לנוער והאתר למחנכים מילה טובה, וחבר ותיק בצוות לב אבות.

  054-6702313

חלק מן השאלות פורסמו בשנת תש"ע בעלון הצעירים "עולם קטן" במדור "הביעו עמדתכם"

 

עלון 'סוגרים שבוע' להדפסה – לפרשת ויקרא (החודש)

עלון 'סוגרים שבוע' להדפסה – לפרשת צו

עלון 'סוגרים שבוע' להדפסה – לפרשת שמיני