"הורות והתבגרות": היציאה של בנינו אל החופש הגדול
הרב אלישע אבינר והרב יונה גודמן

להאזנה להקלטת התוכנית:   הרב יונה גודמן, מנהל חינוכי של מרכז ישיבות ואולפנות בני עקיבא הנושא:   היציאה של בנינו אל החופש הגדול        


הורות והתבגרות: תחושת כישלון ואכזבה אישית של מתבגרים
הרב אלישע אבינר וחילי טרופר

תחושת הכישלון עשויה מצד אחד לעורר אדם לעשייה חיובית, אבל יכולה גם לשתק אותו לחלוטין. איך ניתן לעזור למתבגר להשתקם? איך מוציאים את האיזון בין האמפטיה וההבנה ש'כולנו נכשלים – זה בסדר' לבין הרצון שלא 'לקדש את הכישלון'?


הורות והתבגרות: לקראת לג בעומר – בין הכמיהה לנסתר להשקעה בעשייה בחיים
הרב אלישע אבינר, הרב יונה גודמן והרב דב זינגר

מה גורם לנהירת אלפים למירון בל"ג בעומר? – יש לנו תחושה של חסרון בעבודת ה'? האם אנשים מחפשים משהו 'אחר'? על לימוד תורת הנסתר – האם לימוד הזוהר מערפל את המחשבה במקום לחדד? האם לימוד הקבלה על ידי המונים הוא סוג של חילול הקודש?
בני נוער – שהם בתהליך בניית עולמם הרוחני – האם יש אצלהם אותה כמיהה לנסתר?
והרב יונה גודמן מסתכל על הצד הפרקטי והאתגרים החינוכיים של ל"ג בעומר: את מי הילדים מזמינים למדורה ואת מי הם מחרימים? מאיפה נלקחו הקרשים? אוכל – כשרות, נטילת ידיים. ומה עושים סביב המדורה?

2 משחקי מגנטים מתפרדים תוך כדי תעופת יונה
"הורות והתבגרות": המשכיות ונפרדות בגיל ההתבגרות
הרב אלישע אבינר והרב בני להמן

להאזנה להקלטת התוכנית:   הרב הפסיכולוג בני להמן, פסיכולוג, ר"מ בישיבת הר עציון הנושא:  המשכיות ונפרדות בגיל ההתבגרות          

בקבוק יין מפואר עם ארבע כוסות יין. ברקע פסל מצרי (ספינקס)
הורות והתבגרות: ליל הסדר – ענין של חינוך
הרב אלישע אבינר והרב יוני לביא

ליל הסדר הוא כולו עניין של חינוך – "והגדת לבנך". מה אנחנו מצפים מילדינו בימי ההכנה המכריעים לקראת ליל הסדר? איך מבקשים עזרה מהילדים באופן שלא נגיע כולנו מותשים, מתוחים ועצבניים לליל הסדר? מה ראוי לעשות בליל הסדר עם הילדים?


הורות והתבגרות: פורים וחינוך לשמחה
הרב אלישע אבינר, הרב יונה גודמן ונחמה קירשנבאום אבינר

בפורים, שמחה מוחצנת מחליפה את השמחה הפנימית והמאופקת של יתר השנה. בפורים ישנם עליזות, שחוק, יין. אבל למרות החריגות של פורים בחיי היהודי, חז"ל לימדונו שהיא לא אמורה לחרוג מהמטרה הכללית של החיים – עשיית הטוב והתקדמות רוחנית בחיים. כלומר, פורים הוא לא יום שבו הותר הרסן, שבו מה שאסור הותר באופן חד-פעמי. אבל המתבגרים לא תמיד מתחברים לפן העמוק של פורים. הם מתלהבים בעיקר משחרור הרסן, מחוסר הפיקוח, מהשתוללות, לגימת יין עד להשתכרות. האם להתערב או לא? איך למנוע נזק לבריאותם משתיית אלכוהול? האם יש דברים שאנחנו צריכים לאסור לחלוטין? איך מחנכים במובן יותר כללי לשמחה נכונה, לשמחה של קודש? איך לעודד ולטפח את השמחה אצל הילדים? – על מזגים שונים אצל ילדים, על ערך עצמי כתורם משמעותי לשמחה, על אקלים בבית כתשתית לשמחה, ועל השקפה אופטימית לחיים.


הורות והתבגרות: שיחה עם שלושה ראשי אולפנות על אתגרים חינוכיים
הרב אלישע אבינר, הרב משה נוימן, אביה ששר, אורית בלוך והרב יונה גודמן

שלושה ראשי אולפנות משתפים אותנו בהתמודדויות החינוכיות שלהם במשך השנה ומראים לנו כיצד אנחנו ההורים נוכל להסיק מזה לגבי ההתמודדות שלנו בבית בחינוך ילדינו.


הורות והתבגרות: כפייה וקבלה מרצון
הרב אלישע אבינר, הרב יונה גודמן והרב אלישע וישליצקי

האם יש ערך לחינוך שהושג על ידי כפייה? היום באופן כללי יש התנגדות רבה לכל סוג של כפייה. בחינוך התפיסה הרווחת היא שכפייה מזיקה ומעוררת דחייה ושהכל צריך להתקבל מרצון – ובוודאי שזה נכון בגיל ההתבגרות. גם אם מצליחים להכניע את הילד כרגע, היא יתנער מאורח החיים שנכפה עליו כשיגיע לבגרות, ואין לראות בזה הצלחה כלל ועיקר. אבל רבון העולם כן נוהג איתנו בכפייה – הוא ציווה אותנו לקיים את התורה בלי לשאול אם אנחנו מעוניינים בכך… בנוסף, חז"ל הבהירו בצורה חד-משמעית שהתורה ניתהנ בכפייה. ולכן האם זה הדגם החינוכי האידיאלי? האם החששות מכפייה באות מהשפעת התרבות המערבית?


"הורות והתבגרות": מפגש בני הנוער עם התרבות המערבית
הרב אלישע אבינר, הרב דוד סתו והרב עמיחי גורדין

הראשונים לקנות השפעות חיצוניות הם בני הנוער. בתקופת המכבים, הצעירים הובילו בחדירת תרבות יוון לארץ ישראל. היום האתגר קשה במיוחד בתרבות הפנאי, שמשדרת מסרים ערכים והשקפות שלרוב מנוגדים למסרים של תורת ישראל. כיצד נחנך אנו את בנינו בהתמודדות עם התרבות המערבית?


"הורות והתבגרות": תופעת החיפוש העצמי של בוגרים
הרב אלישע אבינר עם הרב צחי להמן והרב אביחי רונצקי

בשיאו של גיל ההתבגרות, כשאישיות המתבגר מתבקשת להתגבש, המתבגר נכנס למסלול של חיפוש עצמי. החיפוש הזה עלול להוביל את בנינו ובנותינו לעיתים למחוזות רחוקים, אל המזרח הרחוק, שמה מחפשים את עצמם. עבורינו ההורים הנסיעה הזאת מפחידה, ואנו שואלים "מה לנו עם שרידי האלילות של התרבויות העתיקות על אדמת ניכר? מדוע אי אפשר לעשות את זה כאן?". סטטיסטית הנסיעות להודו הם תופעת קצה, ורבים מחפשים את עצמם כאן בבית. מה שורש תופעת החיפוש העצמי? איך אפשר להבין אותה?